Club Champs 2018 Session 7 Report

Here is the report for the Final session of Club Champs. Well done to all the swimmers for their sprints and a brilliant effort from those who competed in the 400m IM.

As a club we achieved loads of PBs, 3 club records and a few new county qualifying times.

Thank you again to everyone involved, officials, helpers and judges. It’s a brilliant team effort and couldn’t  be done without you.

I would like to thank and congratulate Suzy on another well planned club champs, she is the brain behind it all, I don’t know how she copes with the stress (I have suspicions that a strong drink may help).

 

50m Freestyle: there were 43 PBs in this event and 1 club record from Anouk

9/uGirls: Gold – Lilla ; Silver –Isabella C ; Boys: Gold – Lewis P; Silver – Alec; Bronze – Freddie B,

10-11Girls: Gold – Phoebe E ; Silver – Rebekah ; Bronze – Ellen H, Boys: Gold – Alex ; Silver – Joseph ; Bronze – Lewis K

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Luna; Bronze – Mary B, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Zavi

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Tashie; Bronze – Sanna, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Tom C ; Bronze – Josh

16+: Girls: Gold – Nina ; Silver – Justine ; Bronze – Ellen C, Boys: Gold – George ; Silver – Kieran ; Bronze – Ethan

Club Champions are Nina for the girls and George boys

50m Back: There were 39 PB’s for this event

9/uGirls: Gold – Lilla, Boys: Gold – Dominic

10-11Girls: Gold – Phoebe E; Silver – Rebekah; Bronze – Ellen H, Boys: Gold – Alex ; Silver – Joseph ; Bronze – Lewis K

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Mary B; Bronze – Luna, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Freddy M

14-15Girls: Gold – Anna N; Silver – Sanna; Bronze – Eleanor, Boys: Gold – Olive M ; Silver – Tom C ; Bronze – Patryk

16+: Girls: Gold – Ella G; Silver – Justine; Bronze – Mary O, Boys: Gold – Kieran ; Silver – Liam ; Bronze – George

Club Champions are Ella G for the girls and Kieran boys

25m Fly:There were 3 PB’s for this event

9/uGirls: Gold – Lilla; Silver – Isabella C, Boys: Gold – Freddie B; Silver – Dominic

50m Fly:There were 38 PB’s for this event

10-11Girls: Gold – Rebekah; Silver – Ellen H; Bronze – Phoebe E, Boys: Gold – Alex; Silver – Joseph; Bronze – Eddie B,

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Luna; Bronze – Katie, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Zavi ; Bronze – Sam

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Tashie; Bronze – Anna N, Boys: Gold – Mauricio ; Silver – Tom C ; Bronze – Oliver M

16+: Girls: Gold – Ella G; Silver – Mary O; Bronze – Ellen C, Boys: Gold – George ; Silver – Ethan ; Bronze – Kieran

Club Champions are Ella G for the girls and George boys

50m Breaststroke:There were 33 PB’s for this event

9/uGirls: Gold – Lilla; Silver – Isabella, Boys: Gold – Alec; Silver – Freddie B; Bronze – Lewis K,

10-11Girls: Gold – Rebekah; Silver – Ellen H; Bronze – Phoebe E, Boys: Gold – Alex ; Silver – Lewis K ; Bronze – Joseph

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Katie; Bronze – Luna, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Freddy M

14-15Girls: Gold – Sanna; Silver – Leila; Bronze – Anna I, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Jack ; Bronze – Charlie

16+: Girls: Gold – Ruby; Silver – Justine; Bronze – Tara, Boys: Gold – Kieran ; Silver – George ; Bronze – Ethan

Club Champions are Ruby for the girls and Kieran boys

400m IM:There were 13 PB’s for this event

10-11Girls: Gold – Phoebe; Silver – Rebekah,

12-13Girls: Gold – Anouk, Boys: Gold – Matteo

14-15Girls: Gold – Sanna, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Tom C ; Bronze – Matthew

16+: Girls: Gold – Ella G; Silver – Ellen C; Bronze – Tara, Boys: Gold – George ; Silver – Ethan ; Bronze – James

Club Champions are Ella G for the girls and George boys

I will try and put together a report on all the figures over all the sessions by next week.

I have a few more medals to hand out so I will try and catch up with people at training.

Next up we have the Newmarket Open in December and then the County Championships for those who are qualified. (I will email all of those who I have found to have county times).

Well done all, and thanks again.

Karl

Club Champs 2018 – Sessions 5 & 6 Gala Report

Here is the medals for sessions 5 and 6.

Everyone managed an amazing 180 PB’s and 8 club records.

A special mention to our C squad swimmers Rebekah, Rachel, Eddie and Lewis for swimming the 400m Freestyle for the first time

Session 5:

100m Breaststroke: there were 42 PBs in this event and 1 club record from Lewis P

9/uGirls: Gold – Lilla, Boys: Gold – Lewis P; Silver – Freddie B; Bronze – Dominic,

10-11Girls: Gold – Rebekah ; Silver – Phoebe E; Bronze – Lucia, Boys: Gold – Alex

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Katie; Bronze – Mary B, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Freddy M

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Anna I; Bronze – Rebecca, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Jack ; Bronze – Patryk

16+: Girls: Gold – Ruby ; Silver – Tara ; Bronze – Holly R, Boys: Gold – Kieran ; Silver – Ethan ; Bronze – George

Club Champion for the girls is Ruby and or the boys is Kieran

 

200m IM: there were 27 PBs in this event and 2 club records from Anouk and Justine,

10-11Girls: Gold – Phoebe E ; Silver – Anoushka ; Bronze – Livia

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Luna; Bronze – Katie, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Zavi

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Anna I, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Tom C ; Bronze – Jack

16+: Girls: Gold – Justine ; Silver – Ella G ; Bronze – Holly R, Boys: Gold – George ; Silver – Ethan ; Bronze – Kieran

Club Champion for the girls is Justine and or the boys is George

 

200m Freestyle: there were 43 PBs in this event and 1 club record from Anouk

9/u: Boys: Gold – Freddie B

10-11Girls: Gold – Phoebe E; Silver – Rebekah ; Bronze – Lucia, Boys: Gold – Alex; Silver – Lewis K

12-13Girls: Gold – Luna; Silver – Anouk; Bronze – Mary B,  Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Zavi

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Anna I, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Josh ; Bronze – Tom C

16+: Girls: Gold – Holly R ; Silver – Justine ; Bronze – Ellen C, Boys: Gold – George ; Silver – Ethan ; Bronze – Youri

Club Champions are Holly R for the girls and George boys

 

Session 6:

100m IM: there were 37 PBs in this event and 2 club records from Anouk and Youri.

9/uGirls: Gold – Lilla, Boys: Gold – Freddie B; Silver – Dominic

10-11Girls: Gold – Rebekah; Silver – Lucia ; Bronze – Grace, Boys: Gold – Alex ;

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Luna; Bronze – Katie,  Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Zavi

14-15Girls: Gold – Leila; Silver – Anna; Bronze – Sanna, Boys: Gold – Oliver M ; Silver – Tom C ; Bronze – Jack

16+: Girls: Gold – Ella G ; Silver – Nina ; Bronze – Holly R, Boys: Gold – George ; Silver – Kieran ; Bronze – Ethan

Club Champions are Ella G for the girls and George boys

 

400m Freestyle: there were 31 PBs in this event and 2 club records from Anouk and Youri

10-11Girls: Gold –Rebekah, Boys: Gold – Eddie B ; Silver – Lewis K

12-13Girls: Gold – Anouk; Silver – Mary B; Bronze – Katie, Boys: Gold – Matteo ; Silver – Sam ; Bronze – Freddy M,

14-15Girls: Gold – Sanna; Silver – Anna N; Bronze – Leila, Boys: Gold – Josh ; Silver – Oliver M ; Bronze – Tom C

16+: Girls: Gold – Holly R ; Silver – Nina ; Bronze – Ellen C, Boys: Gold – George ; Silver – Liam ; Bronze – Ethan

Club Champion for girls is Holly R and for the boys is George

SFL (B Final)

Congratulations to our SFL team who achieved second place for the 3rd year running.

 

Our team of 22 swimmers took part in the SFL final at Newmarket last Saturday and did a brilliant job.

There were some fantastic swims. Out of the 47 events we won 13 and came second in 11.

There were 17 PBs over the course of the evening:

Patryk, Luna Anna and Katie topping the tree with 2 each

Matteo, Alex, Lewis P, Sam, Kieran, Josh, Ella, Ellen and Mya earning 1 each.

 

There was also 1 new Club Record set as well, Mary (17) set a new record in the 100m Butterfly.

Thanks too to all the parents who helped on the night for officiating and for making sure all the swimmers were in the right place at the right time.